PIPER HEIDSIECK Night Cuvée Brut Magnum (1,5l)
Popis
Pila ho Marilyn Monroe, Laurel & Hardy ho zapracovali do svých scénářů; dnes ho pijí jejich následovníci na oslavu získání vytoužených Oscarů. Již od hollywoodských počátků byl PIPER HEIDSIECK zván, aby udal tón na mnoha oslavách a večírcích. Nechybí nikde, kde se děje něco opravdu vzrušujícího.
Luminous bottle
Speciální edice láhve Piper Heidsieck Cuvée Brut Magnum se svítícím logem. Světlo lez zapnout a vypnout ve spodku láhve. Ideální pro párty, diskotéku či jako opravdu unikátní dárek.
Hrozny
Šampaňské se vyrábí z 20 % Chardonnay, 50 % Pinot Noir a 30 % Meunier. Z toho minimálně 25 % jsou rezervní vína. Celkově hrozny pochází ze 100 různých cru.
Zrání
Cuvée Brut zraje minimálně 24 měsíců na kvasinkách ve sklepě a následně po odkalení (degorgement) ještě dalších 6 měsíců.
Dosáž: 8 g/l
MAGNUM
Zrání v Magnumu (láhev o objemu 1,5l) se považuje za tu nejlepší volbu. Tvar láhve je maličko jiný, než u standardní 0,75l. Jde především o poměr velikosti hrdla láhve k jejímu tělu, které je u magnumu větší. To umožňuje snížit okysličení vína a dá tak prostor pro optimální a komplexnější stárnutí. Jde tedy o šampaňské v jeho nejlepší formě.
Chuť
Svěží, elegantní a harmonické. Šampaňské má zlatou barvu ve které se třpytí jemné provázky bublin. Ze skleničky můžeme cítit aroma bílé broskve, čerstvých mandlí, máty a pomerančového květu. Pronikavá svěžest s sebou nese tóny čerstvých hrušek a jablek a jemným nádechem citrusových plodů. To vše je zakončeno bohatou dochutí česrtvě opečeného toastu a briošky.
Párování k jídlu
Skvěle se hodí k mořskému okounovi, hovězímu tataráku, cuketovým roládkám s fetou či mladému sýru Comté.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Florens-Louis Heidsieck byl synem luteránského ministra z Vestfálska. Přestěhoval se do Remeše, aby tam pracoval jako obchodník s oděvy a objevil tam kouzlo vinařství. Své vlastní víno začal vyrábět v roce 1780 a přestože nebyl ani vinař ani rodák z Remeše, měl talent a ve své nové profesi tvrdě pracoval. Svůj vlastní Vinařský dům založil 16. července 1785. To se již v tomto umění stal odborníkem a dokonce věnoval jedno ze svých vín královně Marii Antoinettě. Navíc získal tu čest, že mohl své víno prezentovat Její Výsosti sám. Když Florens-Louis Heidsieck v roce 1828 zemřel, jeho synovec a spolupracovník Christian Heidsieck převzal Maison Heidsieck v partnerství se svým bratrancem, Henri Guillaume Piperem.
Piper byl výjimečně nadaným obchodníkem a jako podnikatel své doby cestoval po světě a propagoval šampaňské Heidsieck. Čtrnáct královských a císařských dvorů z nich udělalo svého oficiálního dodavatele a nedlouho nato bylo "Heidsieck od Pipera" jediným šampaňským, které praví aficionados pili. A tak se víno s jakostními standardy přísně definovanými samotným Florens-Louis Heidsieckem velmi rychle stalo známým jako "Piper-Heidsieck".
V říjnu 1838 se tato jména ještě více přiblížila, když se Henri Piper oženil. ...s vdovou po Christianu Heidsieckovi!
1. ledna 1851 Henri Piper přibral do spolku svého bratrance J.C. Kunkelmanna.
Při příležitosti stého výročí Domu v roce 1885 pověřili známého klenotníka ruského královského dvora Fabergé, aby vyrobil ornament ze zlata, lapis lazuri a diamantu a ozdobili jím speciální šampaňské vyrobené při této příležitosti.
Po smrti J.C. Kunkelmanna pokračoval jeho syn. Poté podnik převzala jeho dcera a zeť a Dům zůstal v rodině.
V roce 1985 Piper-Heidsieck velkolepě oslavil dvousetleté výročí na Château de Versailles.
Na konci 80. let se Piper-Heidsieck spojil s mezinárodně známou firmou vyrábějící víno a alkohol Rémy Cointreau.
V roce 1997 se Piper-Heidsieck rozhodl používat červenou barvu ke zvýraznění své hrdé a inovativní osobnosti a ukázat ji na svých lahvích celému světu.