Perrier Jouët Cuvée Belle Epoque 2014 (0,75l) v dárkové krabičce se 2 skleničkami
Popis
Perrier-Jouët Belle Époque bylo poprvé vytvořeno v roce 1964. Jeho láhev, která je okamžitě rozpoznatelná po celém světě, zdobí půvabné bílé japonské sasanky, který pro dům Perrier-Jouët vytvořil secesní mistr Emile Gallé v roce 1902.
Ročník
Teplé a suché jaro znamenalo rychlý a zdravý začátek vegetační sezóny. Poupata i kvetení byly úspěšné a absence silných mrazů dávala pěstitelům důvod k optimismu. Červenec byl chladný a vlhký a teprve v srpnu bylo konečně sucho. Přestože velké množství dešťových srážek způsobilo problémy s plísněmi, chladivý vítr ji naštěstí udržel na uzdě. Příznivé září přineslo teplé a suché podmínky, které umožnily dozrát hroznům a zachránily sklizeň.
HROZNY
Odrůdy: 50 % Pinot Noir, 45 % Chardonnay a 5 % Meunier
ZRÁNÍ
Šampaňské zraje minimálně 6 let ve sklepě na kvasinkách.
Dosáž: 8 g/l
CHUŤ
Jasná zlatá barva barva skrývá žluté odlesky a třpytivé jemné bublinky. Jemné vůni vévodí broskve, pošírované hrušky doplněné o marcipán, lipový květ a hloh. Chuť je šťavnatá a bohatá na přirozenou kyselinku. Okamžitě vás uchvátí tóny broskve, pečených jablek, rebarbory, másla a medu. Závěr je opravdu dlouhý s dotykem minerality.
PÁROVÁNÍ K JÍDLU
Toto ročníkové šampaňské se přirozeně snoubí s ušlechtilými surovinami jakou jsou královské krevety se smetanovou polentou, mořský jazyk meunière, parmazán nebo sýr Comté.
Ideální teplota podávání je 10 - 12°C.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Šampaňský dům Perrier-Jouet byl založen v roce 1811 po sňatku Pierra Nicolase Perriera a Rose Adelaide Jouetové. Nyní vlastní 65 hektarů vinic, z nichž prakticky všechny vinice jsou klasifi kovány jako tzv. Grand Cru. Perrier-Jouet má neustále zásoby svých nejstarších ročníků, jako je Perrier-Jouet 1825 – nejstarší dnes dochované šampaňské. Byl jmenován dodavatelem šampaňského pro britskou královskou rodinu, švédský i belgický královský dvůr.
První ročník cuvée Perrier-Jouet Fleur de Champagne byl uveden na trh v proslulé pařížské restauraci Maxim a následně v Alcazaru při recepci u příležitosti 70. narozenin Duka Ellingtona v roce 1964. Láhev zdobí sasankový dekor ve stylu Art Nouveau navržený sklářským umělcem Emilem Galle.