Ardbeg An Oa (0,7l) v dárkové krabičce
Popis
Ardbeg An Oa je první stálý přírůstek základní řady whisky Ardbeg za téměř 10 let. Kouřová. Sladká. Jedinečně zakulacená. Byly použity whisky ze 3 různých druhů sudů: Pedro Ximenez sherry sudy přinášejí sladkost; Panenské zuhelnatělé dubové sudy pro kořeněnost; Sudy po bourbonu pro intenzitu Whisky; Byly smíchány dohromady ve speciálně vytvořené spojovací kádi z francouzského dubu, nacházející se v nově vytvořené Gathering Room. Vznikla tak whisky plná komplexních kontrastů: typická síla a intenzita společně s překvapivou hedvábností. Lahvována je při 46.6% alkoholu a nefiltrovaná zastudena. Aroma je zakulacené a jemně kouřové s tóny smetanových karamelek, anýzu, melasy a datlí. Přidává se náznak ovoce jako broskev a banán. Chuť je hladká, krémová textura přináší hutnou sladkost sirupu a tóny mléčné čokolády, smetanových karamelek, anýzu, pomeranče a lístků kouřového čaje. Dále se objevují tóny sladkého koření (muškátový oříšek, skořice), náznak doutníkového kouře a velmi neobvyklá chuť grilovaných artyčoků. Chuť dotváří přetrvávající sladké tóny květin, karamelek s mátou a sušenek. Závěr je pak jemný, ale přesto intenzivní, s tóny anýzu, ořechu a s náznakem kouře.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Palírnu Ardbeg založil v roce 1794 Alexander Stewart. Na tomto místě byla již dávno před tím známá černá palírna. Palírna Ardbeg krátce po svém založení zkrachovala a v roce 1815 byla znovuotevřena Johnem MacDougallem. V majetku jeho rodiny zůstala až do roku 1977, kdy ji koupil Hiram Walker. V letech 1981 až 1989 a 1996 až 1997 byla palírna uzavřena. Palírnu vlastnil v letech 1976 až 1996 Hiram Walker, který ji koupil za 300.000 liber. V roce 1997 koupila palírnu společnost Glenmorangie plc. za 7 milionů liber (prý 5 mil. za palírnu, 1,7 za zásoby a 0,3 za značku). Palírna prošla v roce 2000 renovací a jsou v ní nainstalovány naprosto přesné repliky destilačních zařízení.
Používanou vodu vede palírna 5 km přes rašeliniště z Loch Arinambeast a Loch Uigedail. Přibližně do roku 1980 fungovala sladovna přímo v palírně Ardbeg, nový majitel však sladování postupně omezil až úplně ukončil a silně rašelinovitý slad nakupuje v Port Ellen. Lze se proto setkat s hodnocením whisky i podle toho jaký slad byl použit při její výrobě. Říká se, že John MacDougall, který palírnu znovuotevřel, byl tak hrdý na svůj klan, že dokonce zaplatil u soudu pokutu za jakéhosi MacDougalla, kterého nikdy předtím neviděl, neboť podle něj se nikdo s tímto jménem nemohl dopustit ničeho špatného. Ardbeg je whisky plná, robustní s kouřovým nádechem a díky vodě z rašelinišť má vysoký obsah fenolů. Většina produkce zraje v sudech po sherry.
Jim Murray hodnotí whisky z palírny Ardbeg velmi vysoko. Říká: Ardbeg produkuje sladovou whisky, kterou lze označit za bezchybnou. Doušek tohoto nápoje, nejprve zahřátého v dlani a pak pomalu převalovaného po celé ústní dutině, musí být důvodem, proč nám byly dány chuťové buňky (hodnocení se vztahuje ke starším plněním whisky - cca whisky destilovaná do roku 1976). Dříve byly produkty této palírny prezentovány spíše nezávislými stáčírnami, nyní se ovšem palírna snaží prosadit hlavně sama.
Vybrané sudy ze zvláště vydařených ročníků 1974 a 1975 zrají na 30-ti letou Ardbeg Vintage. Je 2,5x destilovaná, část se totiž redestiluje, aby vynikly chuťové prvky. Říká se, že má keltské charisma.