Šampaňské jako svatební dárek

Že je šampaňské součástí speciálních chvil, důležitých momentů a oslav, o tom není sporu. Proto rozhodně na svatby patří. Ať už v podobě přípitku na novomanželský pár, či jako pití na baru nebo jako svatební dar. Máme pro vás pár tipů jak výběr láhve udělat o něco osobnější.

 

Hra s ročníky

Samozřejmě můžete novomanželům dát dvě láhve s jejich ročníky narození, ale tyto dárky bývají většinou větší investicí. Navíc tím, že se ročníkové šampaňské (neboli Vintage či Millesime) nevyrábí každý rok, ale jen v letech s nejkvalitnější úrodou, nemusí daný ročník vůbec existovat. Starší ročníky bude také těžší najít, protože mohou být už vyprodané a vypité.

Zkuste tedy zvolit ročník toho, kdy se manželé potkali. Ročníkové šampaňské zraje dlouho, na trh se většinou dostane nejdříve po pěti letech, takže pokud jsou spolu páry déle, tak rok jejich prvního setkání, by neměl být problém najít. Šampaňské tak bude hezkou připomínkou jejich společné cesty.

 

Kouzlo zrání

Každé šampaňské zraje nějakou dobu ve sklepě v láhvi, takzvaně na kalech. To je doba, kdy kvasinky provádí svou úžasnou práci a dělají z vína něco neobyčejného. A i když možná sehnat bublinky z jednoho konkrétního roku se zdá nemožné, tak lze najít takovou láhev, která v sobě symboliku času má.

Většina šampaňských domů uvádí, jak dlouho šampaňské na kalech zrálo. Bývá to minimální doba (měsíc sem, měsíc tam), ale označuje to právě ten čas, kdy se dané šampaňské stávalo tím skvostem, kterým je. Po takzvaném odstřelení, kdy se kvasinky z láhve dostanou ven, šampaňské už nezraje v tom klasickém slova smyslu.

Proto můžete najít takové šampaňské, které zrálo třeba 3 nebo 5 let na kalech - stejnou dobu jako zrál šťastný pár. Není to víno z jednoho roku, bývají tam přimíchána starší rezervní vína, ale vínu trvalo dospět do své finální podoby stejný čas jako manželskému páru. Stačí na našem webu hledat výraz jako „3 roky na kalech“ či „3 roky na kvasinkách“.

K láhvi můžete přidat kartičku s přáním a poznámkou ve stylu: „Toto šampaňské zrálo stejně dlouho jako váš vztah a je opravdu perfektní!“

 

Velké láhve

Za základní velikost láhve šampaňského se považuje ta o obejmu 0,75l. Proč pár neodměnit za každý rok vztahu jednou lahví? Jsou spolu dva roky, dostanou Magnum (láhev o objemu 1,5l). Čtyři roky si vyslouží Jéroboam (ten má 3l, takže klasická láhev se do něj vejde čtyřikrát). Dvanáct let vztahu dosáhne na Mathusalém - šesti litrovou lahev, kam by se vešlo 12 klasických lahví. Nebo můžete počty pozměnit a šestiletý vztah odměnit šesti-litrem.

Formáty šampaňských lahví jsou poměrně omezené, takže ne každá délka vztahu bude mít adekvátní láhev. Ale velké láhve jsou nezvyklé, neokoukané a rozhodně speciální! Je to určitě podnět k tomu se sejít a otevřít ji společně… a třeba projít svatební fotky.

 

Téma lásky

Některé šampaňské domy mají speciální edice točící se kolem tématu lásky. Ať už je to v podobě zdobené etikety nebo lásky přímo v názvu. Je to drobný detail, ale určitě udělá radost.

 

Personalizované boxy

Známé značky jako je Moët & Chandon a Veuve Clicquot Ponsardin mívají čas od času limitovanou edici boxů, které máte možnost personalizovat. Někdy lze dárkové boxy popsat, jindy si je nechat natisknout vzkazem nebo třeba důležitým místem. Personalizovaný box, ať už jménem novomanželů, datem svatby nebo jejím místem, je rozhodně krásný dárek, který nezklame.

 

Vzkaz v láhvi

Do dárkové krabičky se dá schovat vzkaz, který si manželský pár přečte až na své první výročí. Tento trend časových kapslí se vzkazy je poměrně populární a tohle je rozhodně zajímavý způsob, jak ho oživit. Protože takhle budou mít i čím své výročí oslavit!

 

Krom toho, že je šampaňské bezpochyby ušlechtilé pití, tak jeho kouzlo je, že láhev se dá schovat  a vystavit. Je to pak hezká vzpomínka na velké milníky života a krásné chvíle.