Nejlepší šampaňské pro začátečníky

Šampaňské je přeci jednoduché, je to láhev luxusních bublinek dělaná přísně hlídaným postupem ze tří odrůd vína. A přeci jen existuje tolik různých značek a druhů šampaňského, až vám při výběru oči přechází. A odkud začít? Máme pro vás pár tipů na to, co zvolit do začátku tak, abyste měli hezký základní přehled, co šampaňské může nabídnout.

 

Značky vs. pěstitelé

Asi nejznámější značka a nejběžnější dárek, když přijde na šampaňské, je Moët & Chandon. Populární je z několika důvodů: od historie až po dobrou marketingovou strategii. A ačkoli jsou tábory lidí, kteří ji pro její masovější rozšíření zavrhují, určitě stojí za vyzkoušení. Dá se říci, že to je klasika. A nebo můžete zkusit jiné velké značky jako třeba Piper Heidsieck, Veuve Clicquot Ponsardin či Tatittinger.

 

Opakem těchto „klasik“ by bylo šampaňské od takzvaných pěstitelů. Jedná se o malá vinařství, která mají většinou jen pár hektarů vinic a tím pádem produkují mnohem méně lahví. I toto šampaňské má své odpůrce (většinou kvůli údajné proměnlivé kvalitě během let), ale má i své zaryté milovníky, kteří vidí výhody v užším spojení majitelů vinařství se svou produkcí, často se jedná o rodinné podniky přecházející z generace na generaci. Jako je to například u značky Cristian Senez, Pierre Gobillard či Roger Manceuax.

 

Obojí jsou zkrátka jiné pohledy na šampaňské. Nejde říci, že jeden je špatný, protože své výhody a nevýhody mají oba dva. Je ale rozhodně zajímavé je porovnat a najít si to své.

 

Bílé vs. růžové

Tady je to asi poměrně jednoduché. Mezi růžovým a bílým šampaňským je rozdíl nejen v barvě a procesu výroby, ale tím pádem i ve stylu chuti. A ochutnat musíte obojí.

 

Samozřejmě později můžete prozkoumávat různé metody výroby růžového šampaňského a pak se třeba pustit do degustace růžových od pěstitelů vs. velkých domů.

 

Neročníková vs. ročníková

Asi poslední důležitou kategorií na ochutnání jsou ročníková šampaňská. Drtivá většina šampaňských domů vytvoří nějaké jejich základní šampaňské, které odráží jejich rukopis. Míchá ho z aktuální sklizně a z rezervních vín ze sklizní předchozích tak, aby každý rok dosáhla stejného výsledku. Vy máte proto jistotu, že vždy ochutnáte to samé.

 

Ale pak existují ročníková šampaňská vyrobená pouze ze sklizně daného roku. Zrají mnohem déle než ta neročníková a proto nabízí mnohem komplexnější chuť. Navíc můžete ochutnat nejen rukopis dané značky, ale i konkrétního roku.

 

Toto šampaňské nevzniká každý rok, ale jen když mají hrozny potenciál vytvořit něco speciálního. Proto na začátku není potřeba dělat hlubokou rešerši, jaký ročník tedy koupit, ale zkrátka nějaký ročník ochutnat. Rozdíl mezi „klasickou“ lahví a ročníkem bude zřejmý.

 

Ale varujeme, zkoumání ročníků a hledání toho nejlepšího roku může být návykové. :)

 

Takže?

Pro úplného začátečníka stačí tedy tři lahve – velká značka a menší pěstitel, z toho jedno šampaňské bude růžové, plus ročníková láhev. A proto nabízíme předplatné šampaňského, kde krom lahví dostanete navíc i skleničky na šampaňské. Každý měsíc vám přijde domů láhev na ochutnání. A nebo samozřejmě tenhle zážitek můžete někomu věnovat.

 

Pak můžete zkoumat dál, porovnávat převahu jednotlivých odrůd, objevit kouzlo Blanc de Blancs a Blanc de Noirs či zjistit své preference ve sladkosti šampaňského - vyhovujeme mi běžnější brut či miluji zero dosage? Proto máme i půlroční a roční předplatné. A pak už se můžete pustit do objevování světa šampaňského na vlastní pěst.

Se šampaňským je vždycky možnost objevovat dál a proto ho tolik lidí na světě miluje.